Sophronitis coccinea
Synonim: Cattleya coccinea Lindley. Sophronitis grandiflora Lindley. Sophronitis militaris Rchb.f.
Występowanie:
Brazylia. Rośliny rosną w przybrzeżnych górach, na równoległych do wybrzeża urwiskach, począwszy od stanu Santa Catarina na północy i sięgając do stanów Parana, Sao Paulo i Rio de Janeiro. Następnie następuje obszar gdzie ich nie ma, a pojawiają się ponownie na wschodzie w górach Organ i na północy w nadbrzeżnych górach Espirito Santo. Wewnątrz tego obszaru siedliska mogą nie występować kilometrami, po czym rośliny pojawiają się ponownie i prawie zawsze rosną na zboczach skierowanych ku morzu. Siedliska tworzą wstęgę o szerokości 3-5 km na wysokości 610-910 m. Wilgotne pasaty wiejące na tym obszarze z południowego wschodu wznoszą się wzdłuż przybrzeżnych gór i tam kondensują się, tworząc chmury i mgły połączone z bardzo drobnym deszczem. Takie warunki występują prawie codziennie po godzinie 16 i trwają przez noc, nawet w okresie pory suchej. To jest powodem stałego występowania wilgoci w tym siedlisku, gdzie wszystko jest pokryte mchami. Średnia wysokość drzewa w tym wilgotnym środowisku to 5-15 m, a średnica 10-30 cm. Sophronitis coccinea rośnie na tych osłoniętych mchami młodych i małych drzewach, od poziomu gruntu do wierzchołków.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 24°C i -4°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 64 mm w styczniu do 175 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,1/8,9°C w styczniu do 29,0/17,9°C w lipcu. Okres kwitnienia: może kwitnąć cały rok, ale maksimum przypada na luty-marzec.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na doniesieniach hodowców. W naturze rośliny te kwitną jesienią i zimą.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 8,9-11,4 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 2,5-3,8 cm długości. Są ciasno skupione, mniej lub bardziej wyprostowane, mogą mieć kształt jajowaty, cylindryczny lub wrzecionowaty. Ich średnica może wynosić od 0,2 do 0,6 cm.
Liście:
Liście mają długość 6,4-7,5 cm. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta jeden wyprostowany, sztywny, skórzasty liść. Zwykle są dość ciemne, błyszczące, zielone z purpurowym środkowym nerwem, z bardzo krótką szypułką, albo nawet bez niej. Blaszka liścia ma kształt wydłużony do eliptycznego i szerokość do 2,5 cm.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 2,5-7,5 cm długości. Wyprostowany lub łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta z wierzchołka najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
1 na kwiatostanie. Bardzo rzadko zdarza się, że roślina wydaje drugi kwiat. Kwiaty utrzymujące się kilka tygodni są bardzo zmienne w wielkości i kolorystyce, ale zwykle ich średnica wynosi 3,8-7,5 cm, a kolor to żywy, lśniący szkarłat. Podstawa i boczne działki warżki są zwykle pomarańczowo-żółte ze szkarłatnymi smużkami. Znane są odmiany kolorystyczne od żółtej do pomarańczowej, ale takie odmiany spotyka się bardzo rzadko. W większości przypadków innych odmian kolorystycznych prążkowane części kwiatu są zwykle szkarłatne, a przy podstawie warżki mają nieco żółtego lub pomarańczowego zabarwienia. Płatki obu okółków są szeroko i płasko rozpostarte, a płatki okółka wewnętrznego są dwa razy szersze niż płatki okółka zewnętrznego. Trójklapowa warżka ma zawinięte boczne działki otaczające biały prętosłup.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |